Tønder Veteran Klub anno 2005

Årets Qvindetur 2016

Qvindetur i veteranklubben. 2016

Efter at have udsat den årlige kvindetur fra tidlig sommer til den 21. august, mødte tolv friske kvinder i syv flotte veteranbiler op i klubhuset.  Efter en kop formiddagskaffe, hvor Gitte underholdt med en meget levende beretning om en hærværksmand hun, iført clogs og natkjole, havde forfulgt OG indhentet, gik turen i cortege til Bodil Lundby i Nørremølle. Det foregik i et stille og roligt tempo, da Hillmann-bilen ikke kunne køre så hurtigt (forklaring: Hillmann-modellen er en familiebil J).
     Bodil Arbjerg Lundby fortalte om sit arbejde med at hugge skulpturer i små og store sten. Hun viste os sit værksted, som er en skurvogn på diget ved Nørremølle, hvor hun i øjeblikket arbejder på en meget stor stenskulptur, inden hun i slutningen af september drager til Færøerne for at udstille nogle mindre skulpturer.

Afsted til Gærup, hvor Mette lagde hus til frokosten. Alle havde taget noget med til frokost, så det blev et storslået sammenskudsgilde med alt lige fra salater over tærter til lun leverpostej. Anne Marie Overgaard fra Højer Mølle kiggede forbi og fortalte om kulturlandskabet i marsken – hun ve got nok møje, hin Ann Mari! Men hun vidste ikke, at Gitte havde jagtet en hærværksmand, Så Gitte måtte fortælle historien nok en gang og det blev den bestemt ikke mindre interessant af.

Lige som vejen gik fra Gærup til Ballum holdt det op med at regne – heldigt. En kort afstikker forbi Ballum Kirke og så var det kaffetid. Hannes sommerhus i Vesterende Ballum var sidste stop på dagen. Her var der sammenskuds-kaffebord med diverse kager. Efter en masse snak og grin forlod vi sommerhuset og inden vi kørte hjemad, fandt vi en ny arrangør af næste års kvindetur. Spændende, hvad næste tur byder på.

Hanne Frisk

Årets Quindetur

Lige en lille beretning fra dagen i dag. Efter denne mail følger fotos.

Vi mødtes i Veteranbil klubbens lokaler på Tønder internationale airport hvor vi fik en kop kaffe til at starte på. Da alle 12 qvinder og deres veteranbiler var samlet, kørte vi ud i den naturskønne Tønder Marsk, nærmere betegnet Nørre Mølle. Her blev vi taget imod af billedhugger Bodil Arbjerg Lundby og hendes mand i hendes værksted og galleri. Efter en times tid med fortælling om stenhugning, kultegning og Nørre Mølles overordnede historie kørte vi videre til Gærup.  I Gærup bor Mette, som lagde hus til vores medbragte frokost, bestående af hver vores lille ret. Det blev til den lækrest buffet. Kære mænd, I kan godt være misundelig.

Under frokosten fik vi selskab af Museumsinspektør Anne Marie Overgaard fra Højer Mølle, som fortalte os meget levede og fascinerende om Tønder Marsken. Marsken er meget unik. bl.a. på grund af dens funktion, som afvandingssystem for en pæn del af Sønderjylland.

Efter vi var godt ”satte”, fortsætte vores tur nord på gennem det skønne Vestslesviske område til Ballum, der er blevet et flot og idyllisk område efter de store renoveringer.

I Ballum har Hanne et skønt hus, hvor vi fik serveret kaffe og kagebuffet. Alt i alt en dejlig dag i nogle skønne qvinders selskab.

 

Med venlig hilsen

Ena

 

PS. Næste qvindetur bliver søndag den 20. august 2017. Mere følger i det nye år.

 


  NYESTE ARTIKEL