Tønder Veteran Klub anno 2005

Det store åbent hus på Tønder Flyveplads 2016

Åbent hus på Tønder Flyveplads 2016

Grundlovsdag 2016, faldt igen i år d. 5. juni og det var dagen hvor der skulle afholdes et af vores største arrangementer, det skulle også vise sig i år at være tilfældet.

Som alle oldtimer entusiaster godt ved er grundlovsdag både fars dag og national historisk køredag, ligeledes faldt det sammen med Tønder Veteran Klubs og Tønder flyveklubs store åbent hus, så der var mange sager vi skulle afholde på samme tid, heldigvis det samme sted.

Planlægningen af arrangementet har som de andre år været et upåklageligt samarbejde mellem de 2 klubber, TVK stod ligesom de andre år for annoncering, beskiltning, parkerings hjælp og andre praktiske opgaver, og Tønder Flyveklub der sørgede for kaffe/kage, bestilling af pølsevognen og planlægning af pladsforholdene. Vi valgte at i år skulle der være tema på bilmærket Opel, og som sidste år hvor temaet var VW, ville Opel ikke stå i skyggen af VW, så der kom vel omkring 55 forskellige Opel modeller, takket være en stor indsats af Lars Johansen, vi må sige at det var fremragende.

Vejret viste sig fra sin allerbedste side, og Jackie fra Torvets pølser, der som sædvanen tro var på pladsen med sin pølsevogn, var ikke sikker på at han ville sælge lige så mange grillpølser som sidste år. Han fik ret, salget var ikke på højde med sidste år, så man ikke sige at super vejr er godt for alt. Kage, is og kaffe salget gik rigtig godt. I år havde vi besøg fra livstilsbutikken Brinksgaard fra Rørkær, et af et af vores medlemmer som har ombygget en brandbil til øl vogn, rigtig dejlige special øl, lige noget for en øl entusiast som mig, et godt initiativ som jeg håber vi igen kan drage nytte af til næste år.

Når vi så lige har talt om fordele og ulemper ved et super godt vejr må vi under alle omstændigheder sige at for flyveklubbens ture i luften, med deres maskiner gik over al forventning, de landede og startede det meste af dagen, og mennesker var der rigtig mange af, vi mener at der var omkring 2.200 besøgende og omkring 300 køretøjer i form af biler, motorcykler, en enkelt rigtig flot Volvo traktor og Tønder frivillige brandværns kom ligeledes med deres gamle Ford V8 brandbil fra 1938.

Jeg vil her til slut sige, at jeg tror det er vores bedste åbent hus, og der skal lyde en stor tak til Tønder Flyveklub, til Lynge Varisbøl, Lars Johansen, Jørn Madsen og Marinus Thiedemann Jensen

Dres Callesen


  NYESTE ARTIKEL