Tønder Veteran Klub anno 2005

Hyggelig PicNic tur til Emmerlev

Hyggelig picnictur til Emmerlev Klev den 18. juli

 

Som nyt medlem skulle jeg og fruen for første gang med på klubbens årlige picnictur. Bilen var vasket og kagen var bagt, da vi i flot solskin kørte ud til klubhuset, hvor vi skulle mødes inden fælles afgang. Vi var samlet ca. 12 biler af forskellige mærker. MGB som jeg kører i var i overtal. Om det skyldes at ejerne heraf er de mest sociale, skal jeg ikke vurdere :-), det kan også være at den flotte sommeraften indbød til kørsel i åben bil.             

Vores formand Bent Drøhse skulle naturlig køre forrest i hans VW. Deltagerne havde i forvejen pointeret, at vi ikke ville køre på grusvej, da det jo støver en del.

Turen gik først til Rudbøl, over Nørremølle og igennem Højer By til Emmerlev Klev Camping.  Turen over Nørremølle betød kørsel på grusvej!  Enten hører vores formand ikke godt, eller også ville han teste  vores holdning til kørsel på grusvej. Det var nok det sidste, og alle fulgte da også efter i en støvsky, så bilerne nok skulle vaskes bagefter.   

Jeg havde set billeder af kagebordet fra sidste år i klubbladet, men regnede med at det nok at et tilfældigt billede. Men sørme om det ikke alle deltagere have taget rigelig med kage med, så det blev det store sønderjyske kagebord, hvor vi hyggede os med fyldte tallerkner, kaffe og gode historier fra tidligere træf. Der var ingen tvivl om at historierne var blevet fortalt flere gange tidligere og ikke var blevet dårligere med tiden. Hyggeligt var det.

Det var et godt arrangement, som jeg kun kan opfordre til at deltage i.

Som nyt medlem giver det tillige rigtig god mulighed for at lære andre medlemmer at kende.  

Kjeld Jepsen


  NYESTE ARTIKEL
 • På ferie i dit veteran - eller klassiske køretøj

  På ferie i dit veteran - eller klassiske køretøj
  

  På ferie i dit veteran- eller klassiske køretøj.

  Sommeren står for døren. Ferien skal planlægges. Er det sydens sol, sandstrande og sangria, der

  ...