Tønder Veteran Klub anno 2005

Formandens beretning 2019 ……..

 

Året 2018 er forbi, 2019 er med mørke dage påbegyndt, og jeg nu aflægge klubbens beretning for året der...

Formandens beretning 2019 ……..

 

Året 2018 er forbi, 2019 er med mørke dage påbegyndt, og jeg nu aflægge klubbens beretning for året der er gået.

 

Året 2018 var som det foregående, et forrygende år, vi har rundet et medlemstal på over 600, hvilket er en medlemstilgang på 63 medlemmer, super flot.

 

Jeg vil nu lige komme ind på vores arrangementer som har været i kalenderen i det forgangne år. Jeg har selv deltaget i for få af disse, men det kan ikke lade sig gøre at deltage i alt hvad Tønder Veteran Klub har i kalenderen.

 

Året startede igen i midten af januar, med den store bowling turnering som jeg igen hørte skulle have været en sjov aften, hvor der dog med lethed kunne have været plads til flere deltagere.

Februar blev der igen i år kørt til Bremen Classic Motorshow med en total fyldt bus, hvorefter vores generalforsamling blev afholdt i klublokalerne i Tønder. Bestyrelsen konstituerede sig og vi var klar til en ny og spændende sæson.

 

I marts blev der afholdt en enkelt klubaften, så sket der ikke mere i denne måned. April og vores forårsmøde blev afholdt i Gram – sæsonen var nu for alvor slået i gang.

 

Klubmesterskabet startede ligeledes i april måned hvor det første løb blev afholdt i og omkring Vojens og Haderslev, 2. klubløb blev afholdt i maj og forgik på Als, 3. klubløb blev slået sammen med byfesten i Øster Højst, det 4 klubløb skulle have været i og omkring Toftlund, men dette måtte aflyses grundet for få tilmeldinger. Det bevirker nu at arrangementsudvalget hen over den kommende vinter gennemgår klubmesterskabs reglementet for at finde en løsning, så vi ikke kommer ud for samme situation i de kommende år. 5 og sidste klubløb blev afholdt i og omkring Tønder, her var der igen stor tilslutning vores mesterskab. Klubmester 2018 blev Jørn Madsen og Per Rosenvinge, 2. pladsen gik til Lars og Ulla Juhl, 3. pladsen gik til mads og Georg Thomsen, tillykke til alle vinderne og en stor tak til alle arrangører og deres hjælpere der har sørget for at vi kan afvikle disse sjove og spændende klubløb.

 

Vores absolutte største arrangement er som i nok alle ved det store åbent hus på Tønder Flyveplads, igen i år var det en uovertruffen succes, der var tema på bilmærket Porsche, her kom der naturligvis ikke så mange køretøjer af dette mærke, som da vi havde VW eller Opel på besøg, der var gjort en stor indsats, så man må alligevel sige at Porsche mærket var godt repræsenteret, endda med flere forskellige modeller. Vi gætter på at vi havde omkring små 2000 besøgende til kaffe, kage, pølser og mange flyveture. Vi håber at samarbejdet mellem Tønder Flyveklub og Tønder Veteran Klub vil udvikle sig mere i de kommende år. Der har været tema-aftener, picnic tur til Emmerlev Camping, veterantræf hos Niels Jessen i Gråsten, Englændertræf i Løgumkloster, gammeldags gågademarked i Tønder, Toftlund Open by Night, veterantræf i Varnæs, oldtimertræf i Bolderslev, Hokkerup stumpe og veteranmarked og meget mere. Syd for grænsen har man som sædvanen tro også haft besøg af mange fra Tønder Veteran Klub, der har været medlemmer fra vores klub ved stumpemarked i Süderbrarup, ved veteran og stumpemarked i Jübek, Unewatt og Medelby.

Nogle af vores medlemmer har ligeledes været på meget spændende besøg hos Swoboda i Kalleby, hvor der blev vist renovering af veteran køretøjer også af den mere sjældne slags, et yderst spændende og interessant besøg.

Der blev afholdt ”Spark dæk” på Torvet i Tønder, vejret hen over sommeren har jo været helt vildt godt og fremmødet på Torvet var for de fleste gange ordentlig besøgt, men det kan ikke rigtig sammenlignes med de mange der kommer til vores fredagstræf i Hjordkær. Man er nød til at løfte hatten for holdet bag Fredagstræf i Hjordkær, det er godt gået. Jeg kan kun opfordre andre til at bruge en de fredage hvor der træf i Hjordkær. Derved jeg naturligvis også opfordre flere af vores medlemmer til at komme ”Spark dæk” i Tønder om mandagen, det kan jo ikke passe at vi fra vestkysten ikke kan mønstre flere deltagere på vores hyggelige torv.

 

Vores håb at der ved større fokus på Yongtimere har ikke haft den helt ønskede effekt, det er ikke så let at få de unge til at være en del af en veteran klub, men vi vil fortsat have fokus på området, det er jo dem der skal føre Tønder Veteran Klub videre når de gamle melder fra. Jeg vil naturligvis ikke glemme at nævne at der er kommet unge til, så spildt er arbejdet naturligvis ikke.

 

Vores samarbejde med Vestjysk Veteran Klub har været nogenlunde, der var en del fra deres klub der deltog i vores åbent hus på flyvepladsen. Flere af deres medlemmer har meldt sig ind i Tønder Veteran Klub, de vil gerne have vores klubblad, det kan vi være stolte af.

 

Hans-Erik har produceret sit sidste klubblad (nr. 51) samt 2019 årskalenderen, der skal herfra lyde en kæmpestor tak til Hans-Erik.

Samtidig vil jeg lige nævne at vi har fundet en afløser for Hans-Erik, det er Anders Petersen fra Gråsten og vi glæder os til et godt samarbejde.

 

Her til slut vil jeg ligesom sidste år lige takke alle de mange frivillige der gør Tønder Veteran Klub til den klub den er, med rigtig mange aktiviteter, arrangementer og medlems fremgang. For ikke at glemme at takke nogen vil jeg lige nævne arrangementsudvalget, holdet bag klublokalerne så de altid ser godt ud, klubaftenerne, hjemmesiden, klubbladet, blad udvalget, redaktionen og alle arrangementer der er syd for grænsen.

 

Til sidst men ikke mindst skal der lyde en stor tak til alle medlemmer og alle vores sponsorer for den store opbakning i det forgangne år, og sluttelig vil jeg takke bestyrelsen for et godt og super godt og stort stykke arbejde i 2018.

 

 

Tak Bent Drøhse