Portræt af en ildsjæl

Portræt af en ildsjæl

Hvor længe har jeg kendt Vagn Altmann, jaa det ved jeg ikke rigtig. Efter at have set efter på medlemslisten, og fundet frem til at Vagn har medlemsnr. 139, har jeg nogenlunde regnet ud, at det må være ca. fra 2006 hvor Vagn meldte sig ind i Tønder Veteran Klub, altså ca. 14 år.

Vagn var flyttet til Tinglev fra Sjælland. Vagn var anglofil”, og kørte i en Morris 1000 – mener også han havde en Land Rover. De to biler blev dog udskiftet til både en MG F, MG B GT, som senere blev solgt, samt en MG TD, som stadig står i garagen Vagn siger ligesom mig ”vær kritisk, kør britisk.

Vagn har en stor passion for den ædle kunst at brygge en god kop kaffe, og det må man sige at han gør. Jeg vil sige det er ikke det værste sted at drikke kaffe, og dette inkluderer også en hyggelig stund, krydret med en god snak fra en mand med en enorm paratviden.

Vagn er ligeledes super til EDB og Excel ark, hvilket vi har haft stor gavn af i TVK. Vagn overtog i 2016 sekretariatet, medlemslister, adresseændringer, udskrivning af følgebreve til alle klubblade, samt listerne til bladfordelingscentralen – der var styrdet.

Vagn fik sammen med Kim også styr på alt med betalingscentralen, så vores medlemmer samt kasserer fik det nemmere med indbetalinger af årskontingentet i klubben – i ved godt Work Smarter not Harder

Ved generalforsamlingen i 2020 stoppede Vagn arbejdet i TVK, for

 nu var tiden kommet til at ” fordrive” tiden med andre ting, og det er dig vel undt. Afløseren blev fundet i Bo Børsen Hansen, og alt blev overdraget i god ro og orden, med den hjælp der skulle til Bo blev sat godt ind i sagerne.

For mig og rigtig mange andre er det et dejligt venskab vi har til dig Vagn og Connie. Tønder Veteran Klub håber, du vil nyde dit velfortjente otium“.

Håber at vi alle vil møde både dig og Connie mange år fremover.

 

Dres Callesen