2022 -Formandens beretning

Endelig fik vi igen et år fri for Coronarestriktioner, så vi kunne holde generalforsamlingen på det vante tidspunkt, og se frem til et år med mange gode muligheder for at træffe hinanden.

Årets første TVK arrangement, var en aften med genforeningen som tema. Det var allerede planlagt til 2020, men udskudt pga. Corona. 37 fremmødte kunne glæde sig over et spændende foredrag.

  1. april havde vi så årets første klubaften. Klubaftenerne i 22 var en succes, som flere gange blev startet op med en lille køretur, med efterfølgende hyggesnak og 2 ristede. Vi ses igen den 6. marts i klubhuset.

Dres havde indbudt til forårsmøde den. 20 april, på sin arbejdsplads hos FTZ i Åbenrå. 40 fik en god aften med foredrag og rundvisning.

  1. april havde vi opstart på de traditionelle fredagstræf i Hjordkær gamle brandstation. Det blev igen en rigtig god og velbesøgt sæson for Jørn og Co. Den 28. april åbnes dørene igen.

Undertegnede havde en ide om, at starte træf op i flere landsbyer, hvor der normalt ikke er træf. Det lykkedes dog kun i Øster Højst. Men her var opbakningen virkelig god og det blev til nogle hyggelige aftener, hvor nogle også benyttede tilbuddet fra Øster Højst Kro på en veteranmiddag. Vi starter op den 25. maj.

  1. juni havde vi så et af årets højdepunkter – Åbent hus på Tønder Flyveplads i samarbejde med Tønder Flyveklub. Flot solskinsvejr, 2-3000 besøgende og så mange veterankøretøjer, at vi skulle udvide arealet flere gange for at få nok plads.
  2. juni havde vi så Englændertræf i Løgumkloster hvor vejret og opbakningen var fin.

Årets første klubløb, Øster Højst løbet, blev afviklet den 12. juni i flot vejr og højt humør. Vi startede ud i klubhuset, skulle klare sjove opgaver, spiste frokost hos Georg og endte igen i klubhuset til grillpølser. Vore sponsorer havde flottet sig, så der var præmier til 3000 kr.

Den 25.juni havde vi så arrangeret et loppemarked i hangaren ved siden af klubhuset(tak for lån til flyveklubben). Alle pladser i hangaren var udsolgte samtidig med at der var en række boder udenfor. Det var en meget varm dag hvor stemningen var god og snakken gik, men desværre med for få købere.

Den 3.juli havde Dennis og Vivie budt ind til flot ”Tour træf” i Diernæs.

Året picnictur havde vi den 13. juli hvor vi endte i Emmerlev Klev Vadehavscamping med bilerne fyldt med kaffe, masser af lækre kager og godt humør.

Året andet klubløb startede op den 13. august fra Hjordkær gamle brandstation, hvor det så gik over stok og sten med solen stikkende, spændende opgaver og med frokost hos Henrik Holm før det igen hjem til Hjordkær. Fint løb.

Løvfaldsturen den 17. september var igen en succes, med opstart fra Hjordkær og en veltilrettelagt rute, hvor de knap 40 biler i første omgang endte ved Zeppelin-museet i Tønder. Herefter gik turen videre til klubhuset til råhygge og spisning.

Onsdag, den 12. oktober havde vi temaaften med besøg fra Motorhistorisk Historisk Samråd hvor B. Rasmussen holdt et meget spændende foredrag omkring veterankøretøjer.

Den 19. november blev der igen holdt en super hyggelig julefrokost med julelege, god mad fra Øster Højst Kro. 33 mødte op i julehumør.

Jeg vil igen benytte lejligheden til at takke alle vore hjælpere, for uden dem havde vi ikke haft alle disse arrangementer.

En stor tak skal også gå til vore sponsorer og bestyrelsen for godt samarbejde.

Det var så min sidste årsberetning og jeg vil gerne sige tak for jeres opbakning de sidste 2 år.

Venligst Otto